Година 2024, Брой 4

Дата на издаване

30.12.2024 г.

Съдържание

  • Бистра Николова
    Съвременни тенденции и предизвикателства на данъчното облагане и данъчния контрол
    Резюме: Това изследване интерпретира популярни теории за естеството на данъците. Разгледани са функциите на данъците за осъществяване на съвременната данъчна политика – фискална, икономическа, социална, екологична и контролна. Изяснява се... Това изследване интерпретира популярни теории за естеството на данъците. Разгледани са функциите на данъците за осъществяване на съвременната данъчна политика – фискална, икономическа, социална, екологична и контролна. Изяснява се съвременната роля на данъчното облагане и данъчния контрол, насочена към осигуряване на регулярни данъчни приходи за устойчивото функциониране на държавата и публичните институции и за реализиране на стратегиите, политиките и програмите, свързани с устойчивото развитие. Изследват се съвременните проблеми на данъчното облагане и данъчния контрол в развитите и развиващите се страни. В тази връзка е извършен сравнителен анализ на практиката на Националната агенция за приходите в България и в резултат на изследването са систематизирани насоки за повишаване на ефективността и ефикасността в данъчната сфера.
    DOI: https://doi.org/10.58861/tae.di.2024.4.01
  • Галина Събчева
    Критичното мислене във висшето образование по счетоводство: подходи и ограничения
    JEL: А23, М40
    Резюме: Определяно като цел на висшето образование, развитието на умение за критично мислене е необходима предпоставка за навлизане в счетоводната професия и за изграждане на успешна кариера. Целта на студията е да се проучат възможностите... Определяно като цел на висшето образование, развитието на умение за критично мислене е необходима предпоставка за навлизане в счетоводната професия и за изграждане на успешна кариера. Целта на студията е да се проучат възможностите за развитие на критично мислене във висшето счетоводно образование. Основава се на редица методи на научно изследване, сред които литературен обзор, индукция, дедукция, сравнение и обобщение. В хода на изложението се аргументират необходимостта и възможностите за развитие на критичното мислене на студентите по време на висшето образование по счетоводство, откроени са множество проучвания, които подкрепят определени педагогически подходи и техники за насърчаване развитието на умение за критично мислене у студентите. Съществен компонент за тяхното успешно прилагане е организирана и планирана учебна програма за съответният курс по счетоводство, която интегрира прилагането на подходи за критично мислене при решаването на практически насочени казуси и задачи. Откроени са и някои ограничения възпрепятстващи развитието на критично мислене и прилагането на някои подходи. Динамичният характер на учебния процес създава предпоставки за преодоляването им.
    DOI: https://doi.org/10.58861/tae.di.2024.4.02
  • Тамара Калистратова
    Здравни и организационни предизвикателства при работата от разстояние по време на пандемията
    Резюме: Препоръките и ограниченията за оставане у дома по време на глобалната пандемия от COVID-19 създават безпрецедентни предизвикателства за служителите, чиято работа е прехвърлена в домашна среда. Дори в наши дни, повече от 2 години... Препоръките и ограниченията за оставане у дома по време на глобалната пандемия от COVID-19 създават безпрецедентни предизвикателства за служителите, чиято работа е прехвърлена в домашна среда. Дори в наши дни, повече от 2 години след края на локдауните, се знае малко за ползите и предизвикателствата, свързани с глобалната дистанционна работа по отношение на благосъстоянието и психичното здраве, баланса между професионалния и личния живот, удовлетворението от работата, производителността, адаптивността на домашния офис и равенството между половете. Ето защо е извършен целенасочен, ключов по обхват преглед на PubMed/Medline и Google scholar, за да се разберат по-добре тези широки измерения, свързани със здравето, благополучието и работното пространство на отдалечените работници. Прегледът се фокусира върху служители, специализирали в офис и административни дейности, които са работили от разстояние по време на всяка от вълните на блокиране от март 2020 г. до 2021 г.
    DOI: https://doi.org/10.58861/tae.di.2024.4.03
  • Илин Димитров
    Аспекти на вноса на служители от трети страни в сферата на туризма на България
    Резюме: Вносът на кадри в сферата на туризма не е ново явление за България. След приемането ни в ЕС се наблюдава активен обмен на служители от страните членки. Глобалната пандемия доведе до масиран отлив на желаещи да работят в туризма и... Вносът на кадри в сферата на туризма не е ново явление за България. След приемането ни в ЕС се наблюдава активен обмен на служители от страните членки. Глобалната пандемия доведе до масиран отлив на желаещи да работят в туризма и България се принуди да обърне поглед към трети страни. Сезонността и ниското заплащане допълнително затрудняват дейностите по подбор на кадри от местния пазар на труда, което прави вносa на служители жизненоважен за туристическия сектор. Наличието на голям брой туристи от страни, които говорят руски и английски език разширява възможностите на държавите, от които могат да бъдат привлечени желаещи да работят в България. Настоящото изследване, насочено към актуалното състояние и механизми на внос на кадри от туризма, се основава на съществуващата законова рамка, публикувани научни статии и данни, получени от различни източници, както и уеб сайтовете на Министерството на туризма на България и Министерството на труда и социалната политика.
    DOI: https://doi.org/10.58861/tae.di.2024.4.04
  • Димитър Петков
    Управление на сигурността в България - нов модел на добрите практики
    JEL: F52, H52
    Резюме: В съвременната динамично променяща се социално-икономическа среда, за която е характерен и значителен технологичен прогрес, понятието енергийна сигурност придобива ново, по-широко значение. Повечето автори, занимаващи се с въпроса... В съвременната динамично променяща се социално-икономическа среда, за която е характерен и значителен технологичен прогрес, понятието енергийна сигурност придобива ново, по-широко значение. Повечето автори, занимаващи се с въпроса за енергийната сигурност, разкриват нейните различни аспекти, като същевременно се противопоставят на конкуриращи се концепции. Липсва единодушие сред изследователите по отношение на теоретичната рамка или компонентите на понятието за енергийна сигурност – въпросът за разнообразието на гледните точки обаче е доста типичен за социалните науки и не трябва да се приема негативно. Въпреки това, и може би противно на определението за богатство, експертите в областта на енергийната политика непрекъснато подчертават необходимостта и спешността от започване на работа по концептуализиране на енергийната сигурност. Целта на статията е да се направи преглед на концепцията за енергийна сигурност в контекста на съвременните тенденции и проблеми в развитието на енергийния сектор въз основа на преглед на научната литература.
    DOI: https://doi.org/10.58861/tae.di.2024.4.05