5.12.2008 г.
-
Тодор Тодоров
За някои несъвършенства на показателя “брутен вътрешен продукт"
Резюме:
Брутният вътрешен продукт (Gross Domestic Product) е най-разпространеният показател за измерване на икономическите резултати от дейността на страните, формиран като сума от стойността на цялата крайна продукция, произведена в...
Брутният вътрешен продукт (Gross Domestic Product) е най-разпространеният показател за измерване на икономическите резултати от дейността на страните, формиран като сума от стойността на цялата крайна продукция, произведена в рамките на географските граници на дадената страна за една календарна година. В неговия състав се включват и резултатите от производствената дейност на чуждестранните граждани, работещи в дадената страна, но не се включват производствените резултати на собствени граждани, извършващи своята бизнес дейност в чужбина.
DOI:
-
Иванка Данева
Частните пенсии – неизбежната алтернатива
Резюме:
Статията разглежда общи принципни постановки на частните пенсионни системи, които играят важна и нарастваща роля в осигуряването в пенсионна възраст. Тя е структурирана по следния начин:
1. Терминът “частна пенсионна система”.
2....
Статията разглежда общи принципни постановки на частните пенсионни системи, които играят важна и нарастваща роля в осигуряването в пенсионна възраст. Тя е структурирана по следния начин:
1. Терминът “частна пенсионна система”.
2. Типологизация на системите за осигуряване на пенсионен доход.
3. Аргументи в полза на пенсионните реформи.
4. Някои методически въпроси на покритието на частното пенсионно осигуряване.
DOI:
-
Кеничиро Накатани
Опит и изисквания за околната среда в Япония - икономически аспекти и решения
Резюме:
...
Липсва
DOI:
-
Емилия Вачева
Сведения за стопанския живот и търговия по българските земи в западноевропейските извори (края на ХІІ – ХІV век)
Резюме:
В настоящата студия се прави опит въз основа на голям брой извори да се разкрие представата на западноевропейските автори за българското стопанство. Изследването не следва обичайната хронологично-тематична структура, тъй като целта...
В настоящата студия се прави опит въз основа на голям брой извори да се разкрие представата на западноевропейските автори за българското стопанство. Изследването не следва обичайната хронологично-тематична структура, тъй като целта е да се осветли икономическото развитие на отделните териториални области в България, районната специализация в селското стопанство, животновъдството и занаятчийството в градовете.
Въз основа на анализа западните извори от края на XII – XIV в. в проучването се изяснява значимата роля на българските земи в търговските отношения с другите страни – Венеция, Генуа и Дубровник; допълват се сведенията за земеделието, скотовъдството, градския живот и занаятчийството; очертава се по-ясно и по –пълно “образа на българите” в представите на “западния човек”.
Налага се извода, че западните хронисти и наблюдатели акцентуват върху плодородието на българската земя, върху високото качество на зърнените храни и не са далеч от мисълта да обяснят манталитета на българското население с особеностите на природната среда.
DOI:
-
Михаил Михайлов, Маргарита Гергова, Кирил Митов, Росица Колева, Людмила Дончева, Красимир Кулчев, Билю Билев
Възможности за усъвършенстване на обучението по “Бизнесанализ” в условията на новите реалности
Резюме:
В студията са предложени идеи за усъвършенстване организацията на обучението по “Бизнесанализ”. Очертани са съвременните тенденции в образователния процес. Представени са утвърдени практики с доказано значение за стимулиране...
В студията са предложени идеи за усъвършенстване организацията на обучението по “Бизнесанализ”. Очертани са съвременните тенденции в образователния процес. Представени са утвърдени практики с доказано значение за стимулиране самостоятелната работа на обучаваните. Акцентът е поставен върху използването на иновационни технологии и учебни средства.
DOI:
-
Лудвиг Фон Мизес
Човешкото действие: Част четвърта. Глава ХXІ. Труд и заплати - && 1-6
Резюме:
Психологическите проблеми, повдигнати от интроверсивния труда са каталактически неуместни. Погледнато от гледна точка на икономиката интроверсивния труд трябва да се квалифицира като потребление....
Психологическите проблеми, повдигнати от интроверсивния труда са каталактически неуместни. Погледнато от гледна точка на икономиката интроверсивния труд трябва да се квалифицира като потребление.
DOI: