Година 2006, Брой 3

Дата на издаване

5.9.2006 г.

Съдържание

  • Даниела Сотирова
    Бизнес етика и икономическо гражданство
    JEL: M10
    Резюме: Предмет на осмисляне в този текст е връзката между бизнес етиката и по-специално - потребителската етика и европейското гражданство като ново понятие и възникваща обществена... Предмет на осмисляне в този текст е връзката между бизнес етиката и по-специално - потребителската етика и европейското гражданство като ново понятие и възникваща обществена реалност.
    DOI:
  • Галина Силласте
    Подготовка на новата икономическа интелигенция като фактор за реструктуриране на икономиката - специфика и перспективи
    JEL: A11
    Резюме: Насоящият материал е опит да се представи виждането на автора за процеса на развитие на интелигенцията и нейните нравствени имепиративи в пазарни условия. Направено е под формата на социологически сюжет.... Насоящият материал е опит да се представи виждането на автора за процеса на развитие на интелигенцията и нейните нравствени имепиративи в пазарни условия. Направено е под формата на социологически сюжет.
    DOI:
  • Николай Неновски
    За икономическата конвергенция
    JEL: O47
    Резюме: Конвергенцията и догонването в съвременния глобален свят все повече губят своя смисъл. Днес става въпрос не за конвергенция и за догонване, а за пробив. Вероятността да се появи такъв пробив в дадена страна или регион зависи от два... Конвергенцията и догонването в съвременния глобален свят все повече губят своя смисъл. Днес става въпрос не за конвергенция и за догонване, а за пробив. Вероятността да се появи такъв пробив в дадена страна или регион зависи от два фактора – гъвкавост на икономиката (за която трябва да се погрижи държавата) и кредибиност и доверие (за което трябва да се погрижи централната банка). Достатъчното условие една страна да осъществи пробив и да се развие е да бъде населена от хора, които са здрави, добри образовани, спазващи правилата на играта и държащи в джоба си стабилни пари.
    DOI:
  • Асен Радев
    Монетарна политика в условията на интернационализация на парите и внедряването на електронни пари
    JEL: E52, E58
    Резюме: Възникването и широкото разпространение на електронните пари поражда нови, изключително важни въпроси за икономическата теория и практика. Един от тези въпроси е този за монетарната политика в условията на интернационализация на... Възникването и широкото разпространение на електронните пари поражда нови, изключително важни въпроси за икономическата теория и практика. Един от тези въпроси е този за монетарната политика в условията на интернационализация на парите и широко приложение на електронните пари. В студията се разглеждат въпроси като: съвременното състояние на процеса на денационализацията на парите; развитието на глобалния валутен пазар и валутната субституция като основни форми на интернационализацията на парите; ролята на централната банка и нейните възможности да води успешна монетарна политика при ускорената интернационализация на парите; възможните последици от интернационализацията на парите за развиващите се и развитите страни; назрялата необходимост от премахване на емисионния монопол на ЦБ и преминаване към частно емитиране на пари и към пазарна конфигурация на световното валутно пространство.
    DOI:
  • Тодорка Атанасова, Надка Костадинова, Георги Желязков, Румен Отузбиров
    Синергетичната парадигма и ролята й за развитието на аграрното предприемачество в процес на евроинтеграция
    Резюме: Осъщественият анализ на аграрното предприемачество на прага на ЕС през призмата на икономическата синергетика потвърждава необходимостта от продължаващото му изследване. Това обогатява не само икономическата наука, но и спомага за... Осъщественият анализ на аграрното предприемачество на прага на ЕС през призмата на икономическата синергетика потвърждава необходимостта от продължаващото му изследване. Това обогатява не само икономическата наука, но и спомага за преодоляване на трудностите на българския агробизнес в процеса на евроинтеграцията му.
    DOI:
  • Йордан Василев
    Ще се запазят ли проблемите при финансирането и кредитирането на малките и средните предприятия и след присъединяването ни към ЕС?
    Резюме: Разглеждат се проблемите на финансирането и кредитирането на малките и средните предприятия в България въз основа на резултатите от социологическо проучване „Българските малки и средни предприятия и участието им в усвояването на... Разглеждат се проблемите на финансирането и кредитирането на малките и средните предприятия в България въз основа на резултатите от социологическо проучване „Българските малки и средни предприятия и участието им в усвояването на структурните фондове на ЕС”, проведено от „Витоша-Рисърч” през юли-август 2006 г. Анализирани са препятствията при участие в конкурси по европейските програми и са направени изводи за възможностите на малкия бизнес да бъде конкурентоспособен след присъединяването ни към ЕС.
    DOI:
  • Методи Кънев
    Във фокуса - университетската дейност. Ориентир - пазарът
    JEL: I23
    Резюме: Взривните технологични промени в света по необходимост изискват адекватно равнище на професионалната подготовка на работната сила. Знанията, превърнати в технологии и квалификации, са решаващият фактор за растежа на... Взривните технологични промени в света по необходимост изискват адекватно равнище на професионалната подготовка на работната сила. Знанията, превърнати в технологии и квалификации, са решаващият фактор за растежа на производителността, конкурентноспособността, богатството и благосъстоянието на страните. Тази необходимост извежда на преден план въпросите за областите, равнището и начините на изпълнение на научните изследвания и на образователно-квалификационната подготовка на активното население. Става дума ни повече, ни по-малко за формиране на принципно нова система на образование и на научна дейност – в училищата, университетите и извън тях, на работното място и вкъщи, за налагане на нов статус и на учените-преподаватели, и на студентите – бъдещи специалисти.
    DOI:
  • Лудвиг Фон Мизес
    Човешкото действие: Част Четвърта. Глава ХVІ. Цените, §§ 1-7
    Резюме: Повторението на индивидуалните действия, свързани със замяната на стоки създава пазара стъпка по стъпка и води до еволюцията на разделението на труда в общество, основаващо се на частната... Повторението на индивидуалните действия, свързани със замяната на стоки създава пазара стъпка по стъпка и води до еволюцията на разделението на труда в общество, основаващо се на частната собственост.
    DOI:
  • Валерий Иванов
    Принцип на ума
    Ключови думи: диалектика, ум
    Резюме: Съвременната наука се основава на философски метод на познанието, наречен диалектика. При този метод най-често се използва следната формула: теза → антитеза →... Съвременната наука се основава на философски метод на познанието, наречен диалектика. При този метод най-често се използва следната формула: теза → антитеза → синтез.
    DOI: