Година 2020, Брой 4

Дата на издаване

20.12.2020 г.

Съдържание

  • Станислава Стоянова
    Специфики на екипния подход за вземане на управленски решения в съвременната организация
    Резюме: В настоящата научна статия са изследвани специфичните особености и предизвикателствата при вземането на решения в условията на екипна дейност, като нейната основна цел е да представи тяхната роля и влияние за постигането на... В настоящата научна статия са изследвани специфичните особености и предизвикателствата при вземането на решения в условията на екипна дейност, като нейната основна цел е да представи тяхната роля и влияние за постигането на ефективност в управлението на съвременните организации. В нея са разгледани теоретични постановки, които описват същността и някои закономерности в процеса на вземане на управленски решения при екипната форма на дейност, неговите етапи и амбивалентна характеристика. Акцентът е поставен върху развитието на идеите, относно ролята на екипа за постигането на ефективно управление на организациите. След изследване на посочените особеностите са изведени базисните фактори, повлияващи ефективността в процеса на вземане на управленски решения.
    DOI:
  • Красимира Костадинова Найденова
    Оценка на ефектите от някои регулаторни решения за финансовия пазар в България
    JEL: G23
    Резюме: Капиталовият пазар в България не работи добре и не е полезен за националната икономика. Въпреки нормативна база, отговаряща на най-високите световни стандарти, компаниите не успяват да привличат капитал, а инвеститорите нямат достъп... Капиталовият пазар в България не работи добре и не е полезен за националната икономика. Въпреки нормативна база, отговаряща на най-високите световни стандарти, компаниите не успяват да привличат капитал, а инвеститорите нямат достъп до качествени български финансови активи. Секюритизацията се представя единствено чрез изолирания сегмент на дружествата със специална инвестиционна цел. Банковият пазар е широк, но с концентрирана собственост и далеч от модерното банкиране, а пълната интеграция с европейския финансов пазар остава в неясното бъдеще. Посочените слабости са резултат на неправилна или неефективна държавна намеса, представляват регулаторен провал и имат последствия - капиталов пазар, който не успява да генерира адекватни възможности за инвестиции за българския капитал и за финансиране на рисковите, но с висока добавена стойност проекти на компаниите, банкова концентрация с всички негативи върху вложителите, кредитополучателите и инвеститорите, неосъществена финансова интеграция с ефекти върху цялата национална финансова система и в крайна сметка колосални загуби на национален доход.
    DOI:
  • Величка Николова
    Влияние на промените в лихвените проценти върху държавния дълг на България за периода 2003-2018 г.
    Резюме: Настоящата статия е посветена на влиянието на промените в лихвените проценти върху държавния дълг. За целта в началото се систематизират теоретични и емпирични концепции, като основен акцент се поставя върху изменението на държавния... Настоящата статия е посветена на влиянието на промените в лихвените проценти върху държавния дълг. За целта в началото се систематизират теоретични и емпирични концепции, като основен акцент се поставя върху изменението на държавния дълг в условията на непрекъснато намаляващи лихвени проценти. На следващ етап се проследяват основните тенденции в изменението на държавния дълг, лихвените разходи, темповете на прираст на реалния БВП и лихвените проценти по дългосрочни държавни облигации в България. Извършен е иконометричен анализ на връзката „лихвени проценти – държавен дълг“ с помощта на тестове за дългосрочни и краткосрочни зависимости. При съпоставяне на получените резултати за степента на влияние на лихвените проценти и икономическия растеж върху дълга, се достига до извода, че лихвените проценти оказват положително, но доста слабо статистически значимо влияние върху държавния дълг. Налице е много по-силно (положително) влияние на икономическия растеж върху дълга, за разлика от влиянието на лихвените проценти.
    DOI:
  • Виктория Псота
    Създаване на механизъм за осъществяването на „зелени покупки“ в публичния сектор: украинският опит
    Резюме: Глобализацията на връзките с обществеността доведе до необходимостта от реформиране на публичния сектор на икономиката. Хармонизирането на законодателството и нормативната база със стандартите на Европейския съюз изисква... Глобализацията на връзките с обществеността доведе до необходимостта от реформиране на публичния сектор на икономиката. Хармонизирането на законодателството и нормативната база със стандартите на Европейския съюз изисква генерирането на нови подходи и форми на взаимодействие между потребителите и участниците в процесите на възлагане на обществени поръчки. Реформата в системата за обществени поръчки даде тласък за промяна в отношението на държавните клиенти към процеса на обществени поръчки и признаването на необходимостта от въвеждането на зелени обществени поръчки. В настоящата статия, авторите изследват процеса на внедряване на зелени обществени поръчки в Украйна, анализират нормативната база и определят недостатъците при прилагането на механизма за екологични обществени поръчки. В рамките на научното изследване е проведено проучване на приоритетните сектори на икономиката, за които най-често се осъществяват обществени поръчки в регионите на Украйна и се предлага използването на индивидуален подход при изпълнението на зелени обществени поръчки в зависимост от нуждите на местните публични сектори. В изследването са разработени инструменти за изпълнение на зелени обществени поръчки, но механизмът за тяхното прилагане изисква проучване от страна на по-широк кръг от специалисти в различни индустрии. Авторите отбелязват недостатъците на общоприетата методика за изчисляване на икономии на бюджетни средства, която не отчита жизнения цикъл на стоките и трябва да се превърне в обект на бъдещи изследвания от страна на учените.
    DOI:
  • Владимир Сиркаров
    Криптовалутата биткойн като пари – монетарен анализ чрез регресионната теорема на Лудвиг фон Мизес
    JEL: E40, E49
    Резюме: Парите са възникнали на база пазарни взаимоотношения без намеса от страна на държавата. Първите разменни средства датират отпреди появата на ясно обособени структури на държавна администрация. Нуждата от пари се е породила по време... Парите са възникнали на база пазарни взаимоотношения без намеса от страна на държавата. Първите разменни средства датират отпреди появата на ясно обособени структури на държавна администрация. Нуждата от пари се е породила по време на бартерната търговия. В най-общи линии парите притежават три основни функции: средство за размяна, средство за съхранение на стойността и единица за разчет. Парите трябва да притежават универсален статут. Това не означава да се ползват от всички, но изисква широко приложение и устойчивост. Регресионната теорема на Лудвиг фон Мизес представлява праксеологичен анализ на пределната полезност на парите. Тя анализира достигането до историческия момент, в който дадена стока се превръща в разменно средство. Появата на ново разменно средство стъпва на вече съществуващ ценови механизъм. По този начин може да се изчисли субективната парична стойност към момента. Биткойн е разменно средство, но все още това средство няма универсален статут. Криптовалутата не влиза в противоречие с регресонната теорема и има теоретична основа да се превърне в пари. Дали това ще се случи зависи от предпочитанията на икономическите субекти.
    DOI:
  • Теодора Филипова
    Международна конференция по проект за женско предприемачество организира СА „Д. А. Ценов“
    Резюме: На 7 октомври 2020 г. от 12 часа българско време в заседателна зала „Ректорат“ и аула „Проф. Димитър Бъров“ на Стопанска академия Д. А. Ценов се проведе Заключителна конференция, на която бяха представени резултатите по проект №... На 7 октомври 2020 г. от 12 часа българско време в заседателна зала „Ректорат“ и аула „Проф. Димитър Бъров“ на Стопанска академия Д. А. Ценов се проведе Заключителна конференция, на която бяха представени резултатите по проект № 2018-1-BG01-KA203-048016 „Европейско партньорство за социално включване и създаване на умения за женско предприемачество чрез електронно обучение”, финансиран по програма „Erasmus+“, Ключова дейност – 2, Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики в Сектор Висше образование.
    DOI:
  • Мариана Друмева
    За началото на висшето икономическо образование в България – Иван Русев. Висшето търговско училище – Варна (1920 – 1945) и началото на висшето образование в България
    Ключови думи: ревю на книга
    Резюме: Пред научната общност и любознателните читатели е новоизлязлата книга на проф. д. ист.н. Иван Русев, посветена на 100-годишнината от основаването на Висшето търговско училище – Варна, предшественик на съвременния Икономически... Пред научната общност и любознателните читатели е новоизлязлата книга на проф. д. ист.н. Иван Русев, посветена на 100-годишнината от основаването на Висшето търговско училище – Варна, предшественик на съвременния Икономически университет.
    DOI:
  • Людмил Несторов
    Почина доайенът на Свищовската академия проф. д. ик.н. Петко Петков
    Ключови думи: -
    Резюме: На 95-годишна възраст (на 20.11.2020 г.) в гр. София почина доайенът на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – проф. д. ик.н. Петко... На 95-годишна възраст (на 20.11.2020 г.) в гр. София почина доайенът на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – проф. д. ик.н. Петко Петков.
    DOI: