Списание "Диалог"            Брой 3, 2004         Стр. 1 - 18

 

Заглавие: Към теория на социалната комуникация (относно възможността за обосноваването й - структурно-функционален аспект) Част ІІ. Структура на информационните процеси в социума

 

Тематика: Философия

 

Ключови думи: информация, комуникация, социум, причинност, триадите система - структура - елемент и взаимодействие - връзка - отношение, форма, организация, кумулативност, двойката пасивност - активност, адекватност, двойката ентропии - негентропии

 

Автор: Доц. д-р Атанас Григоров (Катедра "История, философия, социология", СА "Д. А. Ценов")

 

Резюме: Акцентът на този материал е поставен върху прерастването на оправданите в теоретично отношение определения в цялостна понятийно-терминологична система, разкриваща онтологическите си основания.

         Смислови центрове на настоящата работа са: 1. Фундирането на понятието "социална комуникация" в по-основното от него понятие "информация" и експликацията на последното чрез група от съотносими с него други понятия. 2. Фундиране на самото понятие "информация" в определенията на група основни понятия с категориален статус. Фундаменталността на последните ги е направила предмет на изследване на всяка що годе развита онтология в историята на философията. Нашата задача бе да ги използваме за изясняване на разбирането за информация. Но даже и в този аспект те бяха многократно апробирани в тру­довете на силни автори (критически анализ на резултатите от изследванията им, както и аргументация за избирането на едно или друго определение, вече посочихме, са дадени в по-раншните ми публикации и в дисертационния ми труд; тук всичко това е спестено). 3. Изясняване на възможно най-малкия по своя обх­ват понятиен апарат, позволяващ интерпретиране на ин­формационните процеси в социума. Става дума за набор от предимно социологически по своя произход понятия, чиито специфично социологически аспекти са изоставени, за да се открои онази тяхна страна, която е свързана с движението на информацията. 4. Експликация на много малко на брой понятия със социокултурен характер, при които също на преден план е изваден информационният аспект.

 

Пълен текст в PDF на български

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004        Стр. 19 - 51

 

Заглавие: Рационалност и нравственост азмисли на прага на 21 век - от един свидетел на 20 век)

 

Тематика: Социална философия

 

Ключови думи: рационалност, нравственост, религия, окситанска цивилизация, катари, албигойци

 

Автор: Д-р Рачо Казански, д-р по филология  на Университета в Тулуза - Франция. Лектор по френски език във ВТУ "Д. А. Ценов" - Свищов от 1943 до 1959 г.

 

Резюме: Към края на века един въпрос се разнесе по ефира; С какво най-вече ще се запомни двадесетият век?" Бих се опитал да представя някои от най-правдивите отговори: Най-голям брой открития и изобретения,чието значение за всеобщия прогрес надвишава сбора от всички открития и изобретения, извършени през предишните деветнадесет века на Християнската цивилизация. Най-изобилни кръвопролития и свирепи масови изтребления на човешки същества, на цели народностни общности без оглед на пол, възраст и цвят на кожата. В речника на всички езици се появи една нова зловеща дума: г е н о ц и д (1944)...

 

Пълен текст в PDF на български

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004         Стр. 52 - 66

 

Заглавие: Икономическата неопределеност - феноменът на външната среда

 

Тематика: Икономика

 

Ключови думи: неопределеност, неокласическа икономика, неоинституционална икономика

 

Автор: Гл. ас. д-р Румен Лазаров (Катедра “Обща теория на икономиката”, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)

 

 Резюме: В статията е направен опит за изясняване на разбирането за ролята на икономическата неопределеност. Целта е критически да се анализира и сравни мястото, което този икономически феномен заема в неокласическия и в институционалния аналитичен модел. Теоретически се аргументира потребността от въвеждането на институционалния фактор в силно формализирания ортодоксален неокласически модел за анализ.Изводът е, че при това условие анализът може да даде обективни резултати, на чиято основа да се формират по-точни изводи и правилни решения за икономическата дейност на микрониво.

 

JEL класификация: B25, D8

 

Пълен текст в PDF на български

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004         Стр. 67 - 77

 

Заглавие: Готов ли е малкият бизнес за “новата икономика”?

 

Тематика: Икономика

 

Ключови думи: конкурентоспособност, малък бизнес, нова икономика, икономика на знанието, малко и средно предприятие

 

Автор: Гл. ас. д-р Йордан Василев (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")

 

Резюме: В тази статия се разглежда “новата икономика” и възможностите на малкия бизнес да бъде конкурентоспособен в тези условия. Достига се до извода, че малките и средните предприятия трябва не само да оцеляват, но и да преуспяват в “новата икономика”. Статията се състои от три главни части. В първата се разглеждат глобалните структурни промени и появата на новата икономика. Във втората част се посочват възможностите и предизвикателствата пред малкия бизнес в тези нови условия. Третата част търси отговор на въпроса в каква степен може да бъдат конкурентоспособни малките и средните предприятия в новата икономика.

 

JEL класификация: D21, D24, F02, O33

 

Пълен текст в PDF на български

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004        Стр. 78 - 91

 

Заглавие: Образци и политическа воля (икономическо състояние на България и Естония)

 

Тематика: Икономика

 

Ключови думи: България, Естония, БВП, икономически растеж, заетост, безработица, инфлация, внос, износ, приватизация, информационни технологии

 

Автор: Гл. ас. д-р Огнян Марков (Катедра "Обща теория на икономиката", СА “Д. А. Ценов”- Свищов)

 

 Резюме: В настоящата статия се разглежда икономическото състояние на България и Естония. Обект на сравнението са: БВП, ниво на заетост, внос и износ, ползване на информационни технологии. Въз основа на направения анализ се стига до извода, че Естония има по-голям икономически растеж от България. Това най-ясно е изразено в разликите в реалния БВП на човек от населението. Впечатление правят и по-плавното и навременно протичане на процесите в икономиката на страната (приватизацията, валутния борд), което също дава своето положително отражение върху икономическия растеж на Естония. Признание за своите постижения тя получи и от Европейския съюз, резултат от което беше присъединяването на страната към него заедно с още 9 държави. За нас остава да преценим качеството и силата на политическата си воля да следваме добрите образци.

 

JEL класификация: E, O

 

Пълен текст в PDF на български

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004        Стр. 92 - 109

 

Заглавие: Традиционен и модерен поглед върху риска в застрахователните дружества

 

Тематика: Застраховане

 

Ключови думи: риск, застраховане, застрахователни дружества, финансова интеграция

 

Автор: Д-р Росен Тодоров, преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси - София

 

Резюме: Протичането на интеграционни процеси във финансовия сектор налага българските застрахователи да преразгледат рисковете, на които са изложени. Резултатите от изследванията в литературата ясно разкриват новата природа на риска в застрахователното дружество. Във връзка с това може да се направи извода, че финансовата интеграция изправя застрахователните дружества пред нови рискове, които могат да се сведат до застрахователно-технически, пазарен, кредитен, ликвиден и оперативен риск. Животозастрахователните дружества и дружествата по общо застраховане са изложени на пазарните рискове по различен начин, което се предопределя от спецификата на дейността им.

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 3, 2004         Стр. 110 - 150

 

Заглавие: Човешкото действие: Част Втора. Глава VІІІ. Човешкото общество

 

Тематика: Предмет и метод на икономическата теория

 

Ключови думи: човешко действие, праксиология, априорно знание

 

Автор: Лудвиг фон Мизес

 

Резюме: Всяко едно от произведенията, в които Мизес излага, развива и отстоява своята позиция през последните шестдесет години, заслужава задълбочено обсъждане. Тук ние започваме представянето на неговия трети magnum opus, който е публикуван за пръв път в Швейцария на немски език през 1940, а десет години по-късно е преведен и издаден на английски под заглавието Human Action. Това съчинение, което обхваща много по-голяма сфера на познанието от политическата икономия, е все още сериозно подценявано. Приносът на Мизес е както много ясен, така и изключително дълбок. Той изтъква, че цялата икономика е резултат от това, което правят индивидите. Индивидите действат, избират, обединяват се, конкурират се и търгуват един с други. По този начин Мизес обяснява развитието на сложните пазарни феномени. Мизес не просто описва икономическите феномени - цени, заплати, лихвени проценти, пари, монополи и дори икономическите цикли - той ги разглежда като продукти  на безбройните съзнателни и целенасочени действия, избори и предпочитания на индивидите, всеки от които се опитва по-най-добрия възможен за него път в определени условия да задоволи различните си потребности и цели, и да избегне нежелателните последици. Именно затова Мизес нарича своя икономически трактат Човешкото действие. Ние никога не ще узнаем всички следствия на това произведение. Но няма съмнение, че в бъдеще то ще докаже своята значимост.

 

Източник: Human Action: A Treatise In Economics, 4th rev edition (May 1996), Part One, Chapter І. Action within the world

 

ISBN: 1572460210

 

Страници: 143 - 176

 

Пълен текст в PDF на английски