Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 1 - 17
Заглавие: Късната схоластика - предвестница на свободната пазарна икономика
Тематика: Философия и методология
Ключови думи: късна схоластика, школата от Саламанка, австрийска икономическа школа, икономически персонализъм, субективизъм, свобода
Автор: Доц. д-р Иван Върбанов (Катедра "История, философия, социология", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме:
Настоящият материал е посветен на икономическите аспекти в творчеството на испанските теолози от късната схоластика, творили главно в Саламанка през ХV и ХVІ век. В него се поставят две задачи. Първо, да се анализират рефлексиите върху икономическите възгледи на испанските схоластици в историята на икономическите идеи. Обосновава се разбирането, че началото на икономическата наука трябва да се търси не в ХVІІІ век, а в епохата на късната средновековна схоластика.
Втората задача е да се експлицира значението на философско-теологическите и нравствено-икономическите идеи на школата от Саламанка за съвременния икономически персонализъм и за австрийската икономическа школа. Общата характерна черта на тези школи, независимо от техните исторически, теоретични, методологически и други различия е, че те са варианти на една и съща основна идея – идеята за икономическата свобода.
JEL класификация: A12, B11, B41
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 18 - 22
Заглавие: - Двете тенденции в търсенето на немската културна идентичност
Тематика: Културология
Ключови думи: Винкелман, история на изкуството, култура, Германия, немска културна идентичност
Автор: Ст. преп. Венцислав Везиров (Катедра "Чуждоезиково обучение", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: За историята на изкуството е важен подходът на Винкелман при изучавнето на гърците и тяхното наследство – не с помощта на посредник – чужди книги и интерпретации, а с директното наблюдение на техните произведения на изкуството се опитва да разкрие античните закони на създаването. Винкелман може и да се лъже, че навсякъде се открива и чувства благородна простота и смирено величие(“edle Einfalt und stille Groesse”), на без неговото въодушевление и най-вече посредничество, Ваймарската класика щеше да изглежда малко по-различно...
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 23 - 27
Заглавие: - Глобализация и държавност
Тематика: Икономическа политика
Ключови думи: глобализация, изгоди, заплахи, мултинационален подход, национален суверенитет, държавност
Автор: Проф. д. ик. н. Методи Кънев (Катедра “Обща теория на икономиката”, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: Глобализацията е може би най-обсъжданият, но и най-неясният между всички съвременни процеси. Едни виждат в нея панацея за всички злини, а други - изключителна опасност. Какви са от гледище на развиващите се общества изгодите и заплахите на глобализацията? Наистина ли идва краят на националния суверенитет и на националните граници? Или, както ми се струва, тенденцията към глобализацията засилва нуждата от по-строга държавност, в резултат на което обществата стават хибридни, почиващи на две начала. Точните отговори ще дойдат с времето, но това не ни освобождава от изострено внимание сега.
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 28 - 37
Заглавие: - Християнската етика и икономическата активност
Тематика: Икономика и етика
Ключови думи: християнска етика, икономика, хуманистична икономика, стопанска етика, интермедиарни групи
Автор: Доц. д-р Снежана Найденова (Катедра “Обща теория на икономиката”, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: В статията се проследява обществено-културната матрица на стопанското развитие, връзката между християнската етика и икономиката, субсидиарността, интеграцията и солидарността като необходимо условие за изграждането на хуманистична икономика. Доказва се, че стопанството като едно от най-важните средства за човешкото съществуване има опасност да се превърне в икономизъм, когато духа се отделя от материята. Обръща се внимание на интермедиарните групи, чрез които се балансира отношенията между личността и крупните организационни структури и се влияе върху стопанската етика като основа на икономическия строй.
JEL класификация: А12, А13, D63
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 38 - 63
Заглавие: Институционални реформи и промени в българската народна банка
Тематика: Финансови институции
Ключови думи: централни банки, свободно банкиране, пари, институционална реформа, банков надзор, България, валутен борд
Автор: Докторант Георги Ангелов (Катедра “Финанси”, Университет за национално и световно стопанство)
Резюме: След въвеждането на валутен борд в България, ролята на БНБ се промени драматично. Но структурата на централната банка не се промени достатъчно, за да съответства на новата ситуация. Материалът започва с преглед на появата и развитието на парите и централните банки, различните типове монетарни системи и функциите на парите. Изследват се евентуалните проблеми с ликвидността на банковия сектор с кратко описание на системата за ликвидност в Хонг Конг, необходимостта от намесата на централната банка в дейността на търговските банки и ефективността на БНБ. След това авторът изследва проблемите, създадени от съществуването на основен лихвен процент, кредитор от последна инстанция и застраховка на депозита, както и проблемите, свързани с обмена на валута и кредитирането на правителството - и прави някои конкретни препоръки. В последните части се изследва основаният върху пазара банков надзор в Нова Зеландия и необходимостта от по-голяма прозрачност и финансова подотчетност от страна на БНБ.
JEL класификация: E42, E5
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 64 -8 0
Заглавие: - За модернизацията на икономиката от гледна точка на интегрирането на институционалния
подход в неокласическата теория
Тематика: Икономическа методология и икономическа политика
Ключови думи: модернизация, институционален подход, неокласическа теория, пазарна конкуренция, институции
Автор: Гл. ас. д-р Румен Лазаров (Катедра “Обща теория на икономиката”, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: В студията е направен опит да се осмислят процесите на модернизация на обществено-икономическата ни система в светлината на интегрирането на институционалните фактори в неокласическата теория. Този подход в методологически план имплицитно предполага да се определи съвместното влияние на пазарната конкуренция и на институциите върху модернизиращите се обществено-икономически системи. В контекста на опита, чиито носител са модернизираните икономики – по подобие на тези от западния свят – е аргументирано препятстващото влияние на институциите от “колективистичната епоха” при осъществяването на дълбоката промяна у нас. Тя е насочена от “периферията”, основаваща се на изостаналото технологично ниво и на своя обществен колективизъм, като взаимно детерминирани явления, към формирането на среда, стимулираща изявата на индивидуалните потребности, обусловени от конкурентното развитие в глобалния свят.
JEL класификация: B25, B52
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 81 - 88
Заглавие: Ще изчезне ли българската нация през ХХІ век? - Продължение от брой 1/2003
Тематика: Математико-статистически методи в демографията
Ключови думи: флуктоация, популация, свободна пазарна икономика, демографски променливи, регресивен метод на статистически анализ
Автор: Доц. д-р Стефан Стефанов (Катедра "Математика и статистика", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: В работата се разглеждат измененията на основните демографски показатели на българската нация при прехода й към пазарна икономика и интегрирането й към икономически развитите страни на Европа. Присъединяването й се очаква да бъде процес на повишаване икономическото равнище и възприемане на нов модел за развитие на икономиката на страната, което ще доведе до подобряване на демографските й показатели и ще спомогне за запазването и оцеляването й през XXI век, въпреки изпитваните трудности понастоящем. Прилага се регресионния статистически анализ за изглаждане по права линия (линейна функция) и по парабола (квадратна функция) на броя на населението, на коефициентите на раждаемост, смъртност и естествен прираст на населението на страната за периода 1992-1999 г. и отделно за периода 1992-2000 г. и използване при прогнозирането на тези показатели на онази от тях, която дава по-малка средна квадратична (стандартна) грешка. Направени са конкретни изводи на основата на ползваните реални данни, публикувани в специализираните издания на НСИ, и получените резултати от извършените прогнози чрез приложението на регресионния статистически анализ се сравняват с тези данни.
JEL класификация: C0, J10, J11, J17
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 89 - 98
Заглавие: За политическата философия на либерализма
Тематика: Политология
Ключови думи: либерализъм, права на човека, правова държава, либерална демокрация, свобода, равенство и справедливост
Автор: Гл. асист. д-р Николай Живков (Катедра "История, философия, социология", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: Най-голяма ценност в политическата философия на либерализма е човекът и реализацията на същностните му сили в условията на доброволно сдружаване. Съгласие за общи действия между човешките индивиди се постига с прилагане ценностите на либералната демокрация – свобода, равенство и справедливост, водеща между които е свободата. С прилагането им при регулиране на обществените отношения, човешките индивиди се поставят в условията на равни шансове за достигане на индивидуалните си цели и общото благо.
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 2, 2003 г. Стр. 99 - 113
Заглавие: Човешкото действие: Част Първа. Човешкото действие - Глава IІІ. Икономиката и бунтът срещу
разума
Тематика: Предмет и метод на икономическата теория
Ключови думи: човешко действие, праксиология, априорно знание
Автор: Лудвиг фон Мизес
Резюме: Всяко едно от произведенията, в които Мизес излага, развива и отстоява своята позиция през последните шестдесет години, заслужава задълбочено обсъждане. Тук ние започваме представянето на неговия трети magnum opus, който е публикуван за пръв път в Швейцария на немски език през 1940, а десет години по-късно е преведен и издаден на английски под заглавието Human Action. Това съчинение, което обхваща много по-голяма сфера на познанието от политическата икономия, е все още сериозно подценявано. Приносът на Мизес е както много ясен, така и изключително дълбок. Той изтъква, че цялата икономика е резултат от това, което правят индивидите. Индивидите действат, избират, обединяват се, конкурират се и търгуват един с други. По този начин Мизес обяснява развитието на сложните пазарни феномени. Мизес не просто описва икономическите феномени - цени, заплати, лихвени проценти, пари, монополи и дори икономическите цикли - той ги разглежда като продукти на безбройните съзнателни и целенасочени действия, избори и предпочитания на индивидите, всеки от които се опитва по-най-добрия възможен за него път в определени условия да задоволи различните си потребности и цели, и да избегне нежелателните последици. Именно затова Мизес нарича своя икономически трактат Човешкото действие. Ние никога не ще узнаем всички следствия на това произведение. Но няма съмнение, че в бъдеще то ще докаже своята значимост.
Източник: Human Action: A Treatise In Economics, 4th rev edition (May 1996), Part One, Chapter III. Economics and the Revolt Against Reason
ISBN: 1572460210
Страници: 72 - 91
Пълен текст в PDF на английски