Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 1-10
Заглавие: Втората еврореволюция на Балканите
Тематика: Регионална икономика
Ключови думи: еврореволюция, Балкани, интеграция, ЕС
Автор: Проф. д-р ик.н. Методи Кънев (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")
Резюме: През ХІХ-ХХ в. се осъществява еманципацията на балканските народи под формата на евронационални революции. Решаваща се оказва заразата от европейския национализъм и иредентизъм. В резултат Балканите получават образа на “барутен погреб”. Днес обстановката в света и духът са други. (1) По фундаментални причини Европа се обединява. Това налага обединяване и на фрагментираните Балкани. Дилемата е: или обединяване и просперитет, или маргинализация и бедност. (2) Балканите трябва да съобразят стратегията на развитието си и с императивите на глобализма, с характеристиките на пост-модерната цивилизация. Не е възможно от позициите на традиционализма да се постигне изпреварващ растеж и стратегия на догонването. Важен е изборът между моделите на американския либерализъм и европейския регулативизъм. (3) Слабият ефект на гравитация на Балканите към ЕС (за разлика от Централна Европа) и оттук по-голямата социална цена на европеизирането на Балканите са още една причина за тяхното обединяване.
JEL класификация: R11
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 11-20
Заглавие: Еволюционната икономическа теория – опит за синтез на институционализма с неокласицизма
Тематика: Школи в икономическата теория и методология
Ключови думи: еволюционна теория, институционализъм, неокласицизъм, синтез
Автор: Доц. д-р Снежана Найденова (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")
Резюме: Еволюционната теория е продължение и синтез на институционализма и неокласицизма. Използва три подхода: генетичен, механистичен и теологичен. Тя търси допирни точки между водещите икономически течения и ги свързва чрез нов еволюционен подход. Въвежда допълнителни променливи с цел да разшири и задълбочи институционалния анализ. Неравновесните процеси и състоянието на статично равновесие се представят като едновременно съществуващи. Въз основа на тези схващания се развива идеята за новите видове структури, с помощта на които се преодолява застоят и стагнацията в икономиката. Това прави еволюционната теория особено актуална при обясняване на днешните и бъдещите промени в обществено-икономическото развитие.
JEL класификация: B52
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 21-30
Заглавие: Инвестиционно базиран подход за изследване задлъжнялостта на стопанските субекти
Тематика: Финансово състояние на фирмите
Ключови думи: задлъжнялост, външно финансиране, привлечен капитал, дълг, финансово състояние
Автор: Доц. д-р Кирил Пенев Митов (Катедра “Анализ на стопанската дейност”, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: В статията е очертана необходимостта от прилагането на инвестиционно базиран подход при изграждането на система от показатели за изследване на деликатните взаимоотношения между собствениците и кредиторите. В тази насока са разработени подходящи аналитични модели, разкрита е практическата им значимост за управлението на стопанските субекти. Извършени са сравнителни проучвания на зависимостта на две предприятия от циментовата промишленост от външно финансиране.
JEL класификация: G31
Източник: Митов, К. Възможности за анализ на задлъжнялостта на бизнесорганизациите. Годишник на СА "Д. А. Ценов", Том ХСІХ, Свищов, 2002.
Страници: 277-331
ISSN: 0323-9470
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 31-54
Заглавие: Външната търговия и икономическия растеж в България – тенденции и перспективи
Тематика: Международна икономика
Ключови думи: внос, износ, БВП, външна търговия
Автор: Гл. ас. д-р Людмил Несторов (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")
Резюме: В представения материал се изследват промените във физическия обем на износа и вноса на страната през периода 1990-2001 година и тяхното влияние върху промените в БВП и икономическия растеж през този период. Чрез съотношението между темпа на изменение в прираста на износа и този на БВП се изчисляват стойностите на мултипликатора и акселератора на износа през периода 1990-2001 година. Въз основа на мултипликатора се установява, че през разглеждания период влиянието на износа върху растежа е много слабо. Относно акселераторът на износа или иначе казано пределната склонност към износ в нашата икономика данните показват, че през по-голямата част от периода БВП не се е използвал за стимулиране на износа, което има отрицателно влияние върху външнотърговския баланс на страната, нейните валутни постъпления и съответно производството и заетостта в експортно ориентираните отрасли. Пряко свързана с този процес е и промяната в пределната склонност към внос. Систематизирайки и сравнявайки стойностите на пределната склонност към внос и износ в страната през разглеждания период се оказва, че доминира пределната склонност към внос. Това рефлектира и в преобладаващия отрицателен нетен експорт през разглеждания период. Положителното е, че както показва и промяната в структурата на вноса, все повече нараства делът на внесените машини, съоръжения и нови материали, което е основа за дългосрочен икономически растеж у нас.
Анализираните стойности на износа и вноса през периода 1990-2001 г. показват, че нашата икономика има висока степен на отвореност, която и дава възможност за в бъдеще по-лесно да се интегрира в европейските и световни икономически структури.
JEL класификация: F14
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 55-60
Заглавие: Проблемите на малкия и средния бизнес не са само в икономическата среда
Тематика: Малък и среден бизнес (МСБ), Малки и средни предприятия(МСП), Предприемачество в България
Ключови думи: Бизнес, Малък бизнес, Среден бизнес, Малки и средни предприятия, Предприемачество, Външна икономическа среда, Вътрешна икономическа среда, “Капитал-собственост”, “Капитал-функция”
Автор: Гл. ас. д-р Йордан Иванов Василев (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")
Резюме: В този материал се отстоява позицията, че проблемите на малкия и средния бизнес (МСБ) са не толкова липсата на адекватна среда, колкото отсъствието на предприемаческа нагласа, на воля за поемане на пресметнат риск и на мениджърски умения. Статията съдържа три основни части. В първата част е акцентирано върху значението на малкия и средния бизнес. Във втората част са разгледани проблемите на МСБ свързани с външната среда като е направен изводът, че в условията на пазарна икономика трябва да се даде изключителен приоритет на свободната частна инициатива при определена регулираща роля на държавата. В третата част са анализирани основните проблеми на МСБ във вътрешната среда.
В заключителната част на статията е подчертана необходимостта от специална подготовка за създаване на предприемачески умения.
JEL класификация: D21, D24
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 61-74
Заглавие: Ще изчезне ли българската нация през ХХІ век? - Продължение от брой 3
Тематика: Математико-статистически методи в демографията
Ключови думи: флуктоация, популация, свободна пазарна икономика, демографски променливи, регресивен метод на статистически анализ
Автор: Гл. ас. д-р Стефан Стефанов (Катедра "Математика и статистика", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: В работата се разглеждат измененията на основните демографски показатели на българската нация при прехода й към пазарна икономика и интегрирането й към икономически развитите страни на Европа. Присъединяването й се очаква да бъде процес на повишаване икономическото равнище и възприемане на нов модел за развитие на икономиката на страната, което ще доведе до подобряване на демографските й показатели и ще спомогне за запазването и оцеляването й през XXI век, въпреки изпитваните трудности понастоящем. Прилага се регресионния статистически анализ за изглаждане по права линия (линейна функция) и по парабола (квадратна функция) на броя на населението, на коефициентите на раждаемост, смъртност и естествен прираст на населението на страната за периода 1992-1999 г. и отделно за периода 1992-2000 г. и използване при прогнозирането на тези показатели на онази от тях, която дава по-малка средна квадратична (стандартна) грешка. Направени са конкретни изводи на основата на ползваните реални данни, публикувани в специализираните издания на НСИ, и получените резултати от извършените прогнози чрез приложението на регресионния статистически анализ се сравняват с тези данни.
JEL класификация: C0, J10, J11, J17
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 75-82
Заглавие: Българските Брейди облигации и двете сделки по замяната им с глобални облигации
Тематика: Международни финанси
Ключови думи: облигации, външен дълг, финанси
Автор: Тодор Матанов (студент ІV курс, специалност Финанси, СА "Д. А. Ценов" - Свищов)
Резюме: Настоящото изследване има за цел да оцени ефекта от двете замени на брейди облигации с глобални облигации и съдържа: 1. същността на брейди облигациите като финансов инструмент; 2. характеристиките на отделните видове брейди облигации; 3. хронологията на етапите при замяната на брейди облигациите с глобални облигации; 4. целите на двете сделки и степента на изпълнението им. Разгледани са заменените количества като дял от цялото количество в обращение, цените, на които е извършена замяната, както и цените, при които са емитирани новите облигации.
JEL класификация: G28
Пълен текст в PDF на български
Списание "Диалог" Брой 4, 2002 г. Стр. 83-104
Заглавие: Човешкото действие: Част Първа. Човешкото действие - Глава I. Действащият човек
Тематика: Предмет и метод на икономическата теория
Ключови думи: човешко действие, праксиология, априорно знание
Автор: Лудвиг фон Мизес
Резюме: Всяко едно от произведенията, в които Мизес излага, развива и отстоява своята позиция през последните шестдесет години, заслужава задълбочено обсъждане. Тук ние започваме представянето на неговия трети magnum opus, който е публикуван за пръв път в Швейцария на немски език през 1940, а десет години по-късно е преведен и издаден на английски под заглавието Human Action. Това съчинение, което обхваща много по-голяма сфера на познанието от политическата икономия, е все още сериозно подценявано. Приносът на Мизес е както много ясен, така и изключително дълбок. Той изтъква, че цялата икономика е резултат от това, което правят индивидите. Индивидите действат, избират, обединяват се, конкурират се и търгуват един с други. По този начин Мизес обяснява развитието на сложните пазарни феномени. Мизес не просто описва икономическите феномени - цени, заплати, лихвени проценти, пари, монополи и дори икономическите цикли - той ги разглежда като продукти на безбройните съзнателни и целенасочени действия, избори и предпочитания на индивидите, всеки от които се опитва по-най-добрия възможен за него път в определени условия да задоволи различните си потребности и цели, и да избегне нежелателните последици. Именно затова Мизес нарича своя икономически трактат Човешкото действие. Ние никога не ще узнаем всички следствия на това произведение. Но няма съмнение, че в бъдеще то ще докаже своята значимост.
Източник: Human Action: A Treatise In Economics, 4th rev edition (May 1996), Part One. Human Action - Chapter I. Acting Man
ISBN: 1572460210
Страници: 11 - 30
Пълен текст в PDF на английски