Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 1-9

 

Заглавие: Етика в консултирането

 

Тематика: етика, бизнес етика, мениджърско консултиране, философско консултиране

 

Ключови думи: бизнес етика, професионална етика, професия, експерт, професионализъм, мениджърско консултиране, мениджърско обучение, философско консултиране, постмодерност

 

Автор: Доц. д-р Даниела Сотирова (Стопански факултет, Технически университет - София)

 

 Резюме: В тази статия разглеждам възможните начини да се говори за консултирането, които съществуват днес. Твърди се, че съществуват важни разлики между експертите, професионалистите и консултантите. Целите на материала са да се анализират главните етически проблеми на бизнес поведението при консултирането, както и да се разгледат моралните проблеми, с които се сблъскват консултантите и мениджърите. От различни гледни точки се разглеждат бизнес етиката, социалната и професионалната морална отговорност, лоялността, позицията на клиента и ориентацията му към различните услуги. Предлага се определена рамка за разбирането на етиката на консултирането като професионална активност, бизнес взаимодействие и етическо поведение.

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 10-28

 

Заглавие: За необходимостта от теория на икономическото познание

 

Тематика: философия на социалните науки, философия на икономиката

 

Ключови думи: епистемология, методология, икономическа теория, мета-теория, емпирично изследване, икономически обект

 

Автор: Доц. д-р Иван Върбанов (Катедра "История, философия, социология", СА "Д. А. Ценов", Свищов, България)

 

 Резюме: В този материал се отстоява позицията, че е налице необходимост икономистите да извършват епистемологическа рефлексия върху методологията и теорията на икономиката. Анализират се отношенията между емпиричното изследване и теорията, между логиката на откритието и логиката на обосноваването, между прякото и опосредстваното знание в икономиката. Епистемологическата рефлексия на икономиката разкрива, че в тази област съществуват три логически нива - нивото на мета-теорията, нивото на самата икономическа теория и нивото на икономическия обект. В реалната икономическа практика те са неотделимо свързани, но в икономическата наука тяхното смесване е недопустимо.

 

JEL класификация: B40, B41

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 29-55

 

Заглавие: Формите на стойността на Маркс и нормите на Хайек: една нова интерпретация в светлината на дихотомията между "природа" и "закон"

 

Тематика: анализ на икономическите категории

 

Ключови думи: Маркс, Хайек, Кейнс, форми на стойността, норми

 

Автор: Хуун Хонг (катедра по икономика, факултет по бизнес и икономика, Университет Йонсей, Южна Корея)

 

 Резюме: В този материал се твърди, че както Маркс, така и Хайек отхвърлят дихотомията между природа и закон, и предлагат понятия, които интегрират или заемат средно положение между двете. Формите на стойността на Маркс и нормите на Хайек имат за цел да уловят нещо, което не е нито чисто природно, нито чисто изкуствено или социално, а "естествено-социално". Формите на стойността и нормите са естествени в смисъл, че предхождат съществуването на агентите и се възприемат от тях като дадени. От друга страна, формите и нормите са социални поради това, че производствените отношения или спонтанния ред се възпроизвеждат като неочаквани последици от използването на формите и следването на нормите от страна на агентите. Така формите на стойността и нормите се явяват връзки между агентите и производствените отношения или спонтанния ред.

 

JEL класификация: B1, B2, B4

 

Пълен текст в PDF на английски

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 56-79

 

Заглавие: Двойствената инфлация при валутния борд. Предизвикателствата пред присъединяването на България към Европейския съюз

 

Тематика: Икономически методи, потребление, спестяване, производство, наемане и инвестиране, пари и лихвени проценти, търговия

 

Ключови думи: инфлация, валутен борд, присъединяване към Европейския съюз, България

 

Автори: Николай Неновски (Катедра "Финанси", Университет за национално и световно стопанство, София); Kaлина Димитрова (икономист в отдел Макроикономически анализ на БНБ)

 

 Резюме: Важността на анализирането на източниците и динамиката на инфлацията в България се определя (1) от дълготрайния процес на конвергенция с Еврозоната и (2) от валутния борд, действащ в страната. В това изследване правим опит да оценим "Balassa-Samuelson effect" (BS) в България (след въвеждането на валутния борд). BS обяснението на инфлацията (или на двойствената инфлация) има не само академично, но и практическо признание.  Общо погледнато, резултатите от нашата емпирична оценка не потвърждават напълно съществуването на този ефект. Те по-скоро показват неговото съществуване като тенденция (като степен/скорост на промените). В действителност съществуват няколко фактора, които затрудняват сближаването на заплащането  и изменят развитието на производителността  в различните сектори. Според нас е възможно да се говори за BS ефект единствено от гледна точка на динамиката, но не и от гледна точка на статиката. Това ни подсказва, че изменението на цените в страната има други движещи сили - преди всичко цялата внесена инфлация и инфлацията, генерирана от временното разминаване между паричното търсене и предлагане...

 

JEL класификация: C 22, E 24, E 42, F 15

 

Пълен текст в PDF на английски

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 80-89

 

Заглавие: Привличането на чуждестранни инвестиции определя съдбата на прехода в България

 

Тематика: Инвестиране, икономически растеж в България

 

Ключови думи: чужди преки инвестиции, съвместни предприятия, преход, глобализация, регионализация, интеграция

 

Автор: гл. ас. д-р Огнян Марков (Катедра "Обща теория на икономиката", СА “Д. А. Ценов”- Свищов)

 Резюме:  В тази статия се разглеждат проблемите на привличането и развитието на чуждите инвестиции, както и тенденциите и перспективите за тяхното разработване. Важна част от разработената тема е посветена на връзката между чуждите инвестиции и икономическия растеж. Инвестициите като обем и структура са индикатор за степента на интеграция на една икономика в регионалните и глобалните процеси. В процеса на изследването се достига до заключението, че притокът на преки инвестиции в България е все още незадоволителен и трудно предсказуем. Той зависи от съотношението на силите в света, от ситуацията на Балканите и от напредъка на реформите в нашата страна. Чуждите инвестиции, включително и съвместните предприятия, могат да преодолеят проблемите, свързани с производителността, натрупването на капитал, технология, маркетинг, управление и мотивация. В този смисъл се надявам, че направените от мен изводи могат да помогнат за привличането на чужди инвестиции в България.

 

JEL класификация: F21, F23, O1, O4

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.        Стр. 90-102

 

Заглавие Третичният сектор и структурните промени в инвестициите

 

Тематика:

 

Ключови думи: инвестиране, преструктуриране, сектори на икономиката, услуги

 

Автор: Гл. ас. Пенка Шишманова (Катедра "Обща теория на икономиката", СА “Д. А. Ценов”- Свищов)

 

 Резюме: Инвестирането е важно за успеха на процеса на преструктурирането на икономиката. Неговият размер и местоположение допринасят за повишаването на производителността и ефективността, за постигането на стабилен икономически растеж. През последните няколко години преориентацията от индустрията към сферата на услугите се определя от няколко важни обективни и субективни фактора. Понастоящем промените в инвестиционните схеми в сферата на услугите са жизнено важни за нивото на промяната на инвестирането в България. Нарастването на инвестициите е решаващо не само за развитието на сектора на услугите, а за българската икономика като цяло. Това свидетелства за преструктуриране на икономиката и я води към качествено ново ниво на развитие.

 

JEL класификация: E22, L8, O17

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"           Брой 2, 2002 г.         Стр. 103-110

 

Заглавие: Маркетингови решения в условията на рецесивен пазар

 

Тематика: Вземане на пазарни решения

 

Ключови думи: marketing, recessive market, customer behavior, behavioral strategies

 

Автор: Доц. д-р Петър Банчев (Катедра “Стратегическо планиране и маркетинг”, Стопанска Академия “Д.А.Ценов” – Свищов)

 Резюме: През последните десет години на ХХ век българската икономика попадна в доста противоречива ситуация. От една страна, беше извършено радикално преминаване от централизирана планова икономика към децентрализирана и регулирана икономика. От друга страна, в икономиката се откроиха всички линии на рецесивните и някои от насоките на кризисните ситуации. Така се създадоха противоречиви условия за развитието на маркетинга. От една страна той, като пазарно ориентирана концепция за управление, намери поле за развитие, но от друга страна, рамките на икономическия живот ограничават възможностите за пълна изява на маркетинговия подход. При тези условия маркетингът е принуден да се доказва като прогресивна "философия на бизнеса", като метод, който създава предпоставките за ефективно управление и функциониране на икономиката. В моята статия са предложени теоретично понятие за маркетинга и практически препоръки за успешно управление на фирмите в условията на рецесивен пазар.

 

JEL класификация: M31, D4

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 111-119

 

Заглавие: Спекулирането на финансовите пазари

 

Тематика: Инвестиране чрез спекулиране на финансовите пазари

 

Ключови думи: спот цена, срочна цена, цена на упражняване, инвестиционен мотив, инвестиционно поведение, оценка на пазарната конюнктура, инвестиционна стратегия, инвестиционна позиция, откриване на позиция, закриване на позиция, източник на дохода, срочна сделка, срочен инструмент, деривативен инструмент, условна сделка, условен деривативен инструмент

 

Автор: Доц. д-р Стефан Симеонов (Катедра “Финанси”, Стопанска Академия “Д. А. Ценов” - Свищов)

 Резюме: Спекулативната игра привлича голяма част от обществото на борсовите играчи. Спекулирането на финансовите пазари e популярен начин за постигането на бързи доходи, ако инвеститорът е готов да поеме риска от загубите. Определено можем да кажем, че то е противоположен подход на консервативното инвестиране. Всичко това обаче не означава, че спекулирането представлява случайна хазартна дейност. Съществува богато разнообразие от добре развити техники специално за спекулиране. Последните ярко се отличават от рисковото хазартно поведение. В действителност повечето спекулативни техники изискват едновременно висока компетентност и отдаденост на финансовия пазар. Този коментар има за цел изясняването на следните три главни въпроса:  спекулирането във финансите - за и против;  характера на спекулативната дейност; същността и разнообразието от спекулативни инструменти...

 

JEL класификация: G1, G2

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 120-133

 

Заглавие: Протекционизъм или свободна търговия - българският избор

 

Тематика: Търговски стратегии

 

Ключови думи: протекционизъм, свободна търговия, глобализация, либерализация, антидъмпинг, търговски спорове

 

Автор: Гл. ас. д-р Стоян Проданов (Кат. “Финанси и кредит”, СА “Д.А.Ценов” Свищов)

 Резюме: Съвременната международна търговска система е функция и продукт на свободната търговия. Свободната търговия генерира ползи за икономиките на страните, приемащи принципите на търговския либерализъм под формата на устойчив, забележим икономически растеж и по-добри възможности за работа. Общественият дебат в България обаче се концентрира не върху ползите от либерализацията на търговията, а върху последствията от неконкурентността на български фирми и цели отрасли, за което безскрупулно се обвинява глобализацията и свободната търговия. Напоследък публичното пространство е залято от ескалиращи искания за възприемане на национална политика  на протекционизъм като универсален лек за оживяване на вътрешния пазар и витализиране на стопанските субекти в тежко финансово състояние. Подобни искания не са чужди и на регионално и местно равнище, особено в сферата на услугите...

 

JEL класификация: F13, H20, O40

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 134-139

 

Заглавие: Предпоставки и принципи на хармонизацията на националната статистика

 

Тематика: Хармонизация в националната статистическа система

 

Ключови думи: хармонизация на статистиката, икономическа глобализация, принципи на хармонизацията, предпоставки за хармонизацията, световни и европейски стандарти

 

Автор: Доцент д-р Тодор Тодоров (Катедра "Математика и статистика", Стопанска академия "Д. А. Ценов" - Свищов

 

 Резюме: Промените в социално-икономическия и политическия статус, настъпили през последното десетилетие у нас, наложиха реформа в дейността на националната статистика. Нейната основна цел бе да постигне тотална хармонизация в унисон с изискванията на МВФ, Световната банка, Статистическата комисия при ООН /УНСТАТ/, Евростат и останалите международни статистически организации. Хармонизацията в националната статистическа система се осъществява като процес на привеждане на родната статистическа методология и практика в съответствие с изискванията на световните и европейските статистически стандарти. Тя засяга не само структурата на статистическите органи, но и организацията на статистическите изследвания, съдържанието на статистическите макропоказатели, квалификацията на кадрите, статистическата култура на населението и т.н. В статията са очертани най-важните предпоставки, обуславящи провеждането на цялостния хармонизационен процес, както и принципите, които трябва да се спазват, като гаранция за постигането на качествени резултати по отношение привеждането на националната статистика в съответствие със съвременните изисквания, поставени при въвеждането на Системата на националните сметки.

 

JEL класификация: C0

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 140-165

 

Заглавие: Ще изчезне ли българската нация през ХХІ век?

 

Тематика: Математико-статистически методи в демографията

 

Ключови думи: флуктоация, популация, свободна пазарна икономика, демографски променливи, регресивен метод на статистически анализ

 

Автор: Гл. ас. д-р Стефан Стефанов (Катедра "Математика и статистика", СА "Д. А. Ценов" - Свищов)

 Резюме: В работата се разглеждат измененията на основните демографски показатели на българската нация при прехода й към пазарна икономика и интегрирането й към икономически развитите страни на Европа. Присъединяването й се очаква да бъде процес на повишаване икономическото равнище и възприемане на нов модел за развитие на икономиката на страната, което ще доведе до подобряване на демографските й показатели и ще спомогне за запазването и оцеляването й през XXI век, въпреки изпитваните трудности понастоящем. Прилага се регресионния статистически анализ за изглаждане по права линия (линейна функция) и по парабола (квадратна функция) на броя на населението, на коефициентите на раждаемост, смъртност и естествен прираст на населението на страната за периода 1992-1999 г. и отделно за периода 1992-2000 г. и използване при прогнозирането на тези показатели на онази от тях, която дава по-малка средна квадратична (стандартна) грешка. Направени са конкретни изводи на основата на ползваните реални данни, публикувани в специализираните издания на НСИ, и получените резултати от извършените прогнози чрез приложението на регресионния статистически анализ се сравняват с тези данни.

 

JEL класификация: C0, J10, J11, J17

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 166-172

 

Заглавие: Новите медии в обучението по икономически немски език

 

Тематика: Проблеми на чуждоезиковото обучение

 

Ключови думи: мултимедия, чуждоезиково обучение, бизнес-немски, немски за специфични цели, икономическа наука, мотивация на студентите

 

Автор: Ст.преп. Виктор Монев (Катедра “Чуждоезиково обучение”,СА "Д. А. Ценов" - Свищов)

 Резюме: Специализиран чужд език се изучава от студентите в Стопанска Академия “Д.А.Ценов” през първите четири семестъра. Целта на този курс на обучение е да подготви бъдещите икономисти за разбиране и използване на документи и текстове на съответния чужд език, който те са изучавали в училище, и за комуникация в сферата на икономиката. Настоящата статия разглежда по-подробно ситуацията на обучението по икономически немски език, съществуващите проблеми и възможностите за тяхното решаване...

 

Пълен текст в PDF на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 2, 2002 г.         Стр. 173-183

 

Заглавие: Какво ни казва д-р Богоров - първият български стопановед, радетел на европеизма?

 

Тематика: История на българската икономическа мисъл

 

Ключови думи: Иван Богоров, неговият живот и дело, икономически идеи, икономическа програма

 

Автор: Проф. д-р ик.н. Методи Кънев (Катедра "Обща теория на икономиката", СА "Д. А. Ценов")

 

 Резюме: Статията е посветена на 180-годишнината от рождението на великия възрожденец. Тя е опит за по-достоверна оценка на приноса на Богоров в българската икономическа мисъл. Предмет  на анализ са философско-икономическите възгледи и основните икономически  идеи на Богоров в областта на икономическото богатство и неговите източници у нас, а също така стопанската програма на Богоров, с която той теоретически фундира възхода на България по пътя на нейната европеизация. Основно място заемат идеите на Богоров за нужната ни индустриална и търговска политика и за справедливостта и необходимия социален ред. Становището ни е, че идеите на Богоров са актуални и днес.

 

JEL класификация: B1, B3, B4

 

 Източник: Източник: сп. "Народностопански архив", бр. 1, 2001, стр. 52-59.

 

 ISSN: 0323-9004

 

Пълен текст в PDF на български