Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                Стр. 1 - 23

 

Заглавие: Парадигми и революции в историята на философията

 

Тематика: философия, история на философията

 

Ключови думи: философия, парадигми, революции, език, разум, реалност

 

Автор(и): Асистент д-р Александър Кънев (Катедра “История на философията”, СУ “Св. Климент Охридски”

 

Резюме: Тази работа е опит да се представи и обоснове един нов парадигмален подход към философските революции.  Работата се състои от две части.  Първата част изследва йерархичната структура на философската дейност и показва, че възгледите за отношенията между език, мислене и действителност конституират самата основа на философията, тъй като определят до голяма степен какво тя /не/може да постигне и по този начин нейния същински предмет и същинските й задачи.  Тъй като въпросните възгледи по същността си са репрезентационистки или анти-репрезентационистки, има два типа философски революции:  методологически и парадигмални.  Методологическите революционери въвеждат нови методи за легитимиране на вече установените репрезентационистки схващания за отношенията между мислене и действителност или пък език и действителност, докато парадигмалните революционери налагат анти-репрезентационистки възгледи за тези отношения.  Втората част на работата показва, революциите на Декарт и ранния Витгенщайн са методологически по своя характер, а тези на Кант и късния Витгенщайн парадигмални.

 

Пълен текст в PDF формат на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 24 - 33

 

Заглавие: Фридрих Хайек за епистемологията и методологията на социалните науки

 

Тематика: философия, епистемология и методология на социалните науки

 

Ключови думи: епистемология, методология, историцизъм, конструктивистки рационализъм, социализъм, сциентизъм, еволюционен рационализъм, социално предвиждане, социално инженерство, глобално планиране, частично планиране, социален експеримент

 

Автор(и): Гл.ас. д-р Иван Върбанов (Катедра "История, философия, социология", СА "Д. А. Ценов", Свищов, България)

 

Резюме: Анализира се позицията на Фридрих Хайек по въпросите на епистемологията и методологията на социалните науки. С цел по-точното й характеризиране се прави сравнение с някои от най-влиятелните методологически подходи в сферата на науките за човека - историцизъм, конструктивистки рационализъм, социализъм.

 

Източник: Сп. "Народностопански архив", Кн. 1, Свищов, 1996, с. 65-75.

 

 ISSN: 0323-9004

 

Пълен текст в PDF формат  на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 34 - 54

 

Заглавие: Растеж на икономиките в преход - устойчивост и уязвимост

 

Тематика: Икономика, Икономически растеж, Икономики в преход

 

Ключови думи: икономически растеж, икономики в преход, устойчивост, уязвимост, приток на капитали, разходи за инвестиции, вътрешни спестявания.

 

Автор(и): Karsten Staehr (International department, Norges Bank)

 

 Резюме: Разглеждат се перспективите за висок и стабилен ръст на икономиките на страните в преход в средносрочен план. За целта са използвани данни за периода 1995 - 1998 години. Доказва се, че един от важните фактори, свързани с ускорения икономически растеж, е притокът на капитали, и че разходите за инвестиции в страните в преход са сравнително малки. Прави се изводът, че е вероятно в средносрочен план растежът да остане както бавен, така и податлив на кризи при финансирането му. Страните в преход трябва да предприемат стъпки за увеличаване на вътрешните спестявания, ако искат да постигнат бърз и стабилен икономически растеж в средносрочен план.

 

 Източник: Сп. "Народностопански архив", Кн. 1, Свищов, 2001, с. 9 - 22.

 

 ISSN: 0323-9004

 

Пълен текст в PDF формат на английски

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 55 - 63

 

Заглавие: Процесът на евроинтеграция и възможностите за икономически растеж на България

 

Тематика: Икономика, Икономически растеж

 

Ключови думи:Европейски съюз, икономически растеж, икономическа политика, нови пазари, приватизация, монетарна и фискална политика

 

Автор(и): Гл. ас. д-р Людмил Несторов (Катедра “Обща теория на икономиката”, С А “Д. А. Ценов”, Свищов, България)

 

 Резюме: Присъединяването на България кьм Европейския съюз е стратегическа национална икономическа политика. В настоящата статия посочвам причините и факторите за евроинтеграцията на страната. Извеждам на преден план проблемите свързани с изпълнението на икономическите критерии за присъединяване. Спирам се на някои от рисковете, които крие евроинтеграцията за нас. Тезата, която защитавам е, че евроинтеграцията е съвременната икономическа политика, която може да стимулира в дългосрочен план икономическия ростеж у нас и да стане основа за повишаване жизненото равнище на населението.

  

Пълен текст в PDF формат на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 64 - 97

 

Заглавие: Радикална промяна на паричния режим. Свидетелство от валутния борд, въведен в България

 

Тематика: Паричен режим, Валутен борд

 

JEL класификация: E42, E52, O10, P30

 

Ключови думи: институционална промяна, паричен режим, валутен борд, икономика в преход, България

 

Автор(и): Доц. д-р Николай Неновски (Катедра по финанси, УНСС, София; Българска народна банка, Изследователски отдел, България) и Yorgos Rizopoulos (CRIISEA, University of Picardie, France)

 

 Резюме: Радикалната промяна на паричния режим в България в средата на 1997 година: (І) предоставя възможност за теоретичен и емпиричен анализ на този специфичен случай на институционална промяна (ІІ) може да служи като изходен пункт при търсенето на обща основа между институционалната и монетарната икономика, която често отсъства в литературата, и в частност тази, относно прехода (ІІІ) спомага за изграждането на нов подход към институционалната промяна на паричния режим от гледна точка на икономическите, политическите и идеологическите интереси на главните играчи в монетарната сфера...

 

Пълен текст в PDF формат на английски

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 98 - 106

 

Заглавие: Мястото на офшорния бизнес в глобалната икономика

 

Тематика: Офшорен бизнес

 

Ключови думи: Oфшор, данък, глобализация, намаляване на данъчните плащания, данъчен морал

 

Автор(и): Ст. ас. Симеон Момчев (Катедра "Международни икономически отношения", С А “Д. А. Ценов”, Свищов, България)

 

 Резюме: Поради липсата на знание или поради други причини, понякога е налице негативно отношение към офшорния бизнес. Статията изяснява понятието "офшор" и неговото място в глобализиращия се свят, чрез използването на понятието "намаляване на данъчните плащания" в противоположност на негативното "укриване на данъците"...

 

Пълен текст в PDF формат на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 107 - 116

 

Заглавие: Безработицата – предизвикателство и реалност на реформата в България

 

Тематика: Макроикономика, Безработица

 

Ключови думи: активно население, работна сила, наемане, безработица, структурна реформа

 

Автор(и): Доц. д-р Иван Петров (Катедра “Обща теория на икономиката”, С А “Д. А. Ценов”, Свищов, България)

 

Резюме: Безработицата е един от най-трудните проблеми, с който се сблъсква обществото при прехода към пазарна икономика. Преструктурирането на националната икономика е свързано с освобождаването и преориентирането на излишните работници и специалисти към други работни места и професии. В действителност в повечето случаи освободените не са в състояние да намерят нова работа или друга реализация. Поради това, статията разглежда причините за високата безработица в България. Изследват се характерът, структурата и тенденциите на развитие на този феномен. Обръща се специално внимание на социалните, икономическите и психологическите ефекти на безработицата върху индивида и обществото...

 

Източник: Сп. "Народностопански архив", Кн. 3, Свищов, 2001, с. 17 - 23.

 

ISSN: 0323-9004

 

Пълен текст в PDF формат на български

 

 

Списание "Диалог"            Брой 1, 2002 г.                 Стр. 117 - 125

 

Заглавие: Из "Съществува ли стопанска, правна, културна, битова реалност извън социалната"

 

Тематика: Философия на социалните науки

 

Ключови думи: социална реалност, стопарство, право, култура, бит

 

Автор(и): Венелин Ганев (Професор по философия и обща теория на правото в СУ "Св. Климент Охридски")

 

 Резюме: Венелин Ганев въвежда понятието „социална реалност" и осветлява тази категория чрез паралелен анализ на аналогични структури в полето на правото и културата, икономиката и бита. Социалната реалност според него е винаги една и съща. Разглежда на теоретическо равнище проблема за социалните структури. Неговите трудове в областта на философията, правото, икономиката и социологията са значителна придобивка за българската наука в периода между двете световни войни и има непреходна стойност.

 

 Източник: В. Ганев. Съществува ли стопанска, правна, културна, битова реалност извън социалната - Год. Соф. унив. Юрид. фак. XXVII, 1931-1932, с. 9-19.

 

Пълен текст в PDF формат на български